Scenariusz
lekcji z edukacji wczesnoszkolnej w klasie III
Temat: „Podróż do Hiszpanii”- poznanie europejskiego kraju na podstawie
ilustracji, prezentacji multimedialnej i fragmentów nagrań filmowych. Zabawy
ruchowe, taneczne i plastyczne związane z hiszpańską kulturą i
sztuką.
Cele główne :
- rozbudzanie zainteresowania życiem,
kulturą i językiem mieszkańców Hiszpanii;
-zapoznanie z położeniem Hiszpanii w
Europie;
- poznanie kilku słów w języku
hiszpańskim;
Cele operacyjne:
Uczeń:
- rozpoznaje
flagę Hiszpanii wśród innych flag;
- zapamiętuje nazwę stolicy Hiszpanii;
- kojarzy „torreadora” i „corridę” z
Hiszpanią;
- bierze udział w zabawach i przestrzega
ich reguł;
- potrafi dokończyć malowanie obrazu;
Metody pracy:
- słowne;
-oglądowe
-aktywizujące
Formy pracy:
- zbiorowa jednolita;
- indywidualna jednolita i zróżnicowana
Środki dydaktyczne:
Mapa Europy; flaga Hiszpanii; monety euro;
prezentacja multimedialna (katedra w Barcelonie, Zamek królewski w Madrycie, zabytki
Malagi i Grenady, bitwa na pomidory, wachlarze, walka z bykami); kulki z
czerwonej bibuły, ilustracja przedstawiająca malarza Pabla Picasso, farby
plakatowe, fragment kserokopii obrazu Pabla Picasso „Dziewczyna z gołębiem”, płyta
z muzyką do tańca Macarena.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.
Powitanie
w języku hiszpańskim. N. zaprasza wszystkich na krótką wycieczkę do Hiszpanii.
Oto niektóre słowa w języku hiszpańskim:
„Buenos Dias!" Dzień dobry! i „Hola!” Cześć! Uczniowie powtarzają za nauczycielem
pozdrowienia.
2.
„Bycza skóra” – prezentacja Hiszpanii na
mapie Europy.
N. cytuje uczniom słowa Hiszpanów
objaśniające wygląd ich kraju na mapie („Ściągnij skórę z byka, wygładź ją i
rozłóż na ziemi, a zobaczysz, jaki kształt ma nasza ojczyzna”).
3.
Prezentacja hiszpańskiej flagi i objaśnienie symboliki
barw pojawiających się na fladze.
To prostokąt
podzielony na trzy poziome pasy – czerwony, żółty, czerwony. Z lewej strony na
środkowym pasie znajduje się godło królewskie w otoczeniu słupów Herkulesa.
Uważa się że kolor czerwony flagi symbolizuje kolor torreadora , a żółty –
kolor piasku areny).
4. Oglądanie prezentacji multimedialnej ilustrującej stolicę
kraju oraz najważniejsze miasta i zabytki z nimi związane.
5. N. rozdaje karty pracy z krzyżówką wykorzystującą wiadomości
z prezentacji. Rozwiązaniem jest hasło- Zorro. Rozmowa z uczniami na temat
bohatera filmowego. Ustny opis stroju postaci.
6. Zabawa ruchowa „ Zorro” (Pląs
powtarzamy coraz szybciej).
Był sobie
Zorro, Zorro, Zorro (rysujemy palcem w powietrzu literkę z)
Emocji będzie sporo, sporo, sporo (pokazujemy nasze
zdziwienie)
Bo w czarnej masce Zorro, Zorro, Zorro (pokazujemy
rękami maskę na twarzy)
Po nocach mi
się śni (układamy ręce pod głowę)
Na konia wsiada, wsiada, wsiada ("wskakujemy na
konie")
A w ręku
błyszczy szpada, szpada, szpada (udajemy ze wymachujemy szpadą) I za drzewami
znika, znika, znika (kucamy)
Bo taki jego los.
7. N, prezentuje uczniom postać i
przykłady twórczość sławnego malarza hiszpańskiego Pabla Picassa.
8. Wykonanie pracy plastycznej.
Uczniowie malują niedokończony obraz Pabla Picassa „Dziewczyna z gołębiem”.
Ułożenie galerii prac wykonanych prze uczniów w klasie.
9.
„La
Tomatina, czyli bitwa na pomidory” – zabawa ruchowa z elementem rzutu.
N. odsłania na tablicy ilustrację
przedstawiającą hiszpański zwyczaj „bitwy na pomidory” i objaśnia dz., że w
Hiszpanii, raz do roku, obchodzone jest święto „La Tomatina”, w czasie którego
uczestnicy obrzucają się wzajemnie dojrzałymi pomidorami.
Następnie dzieci dzielą się na 2 zespoły i ustawiają po
przeciwnych stronach taśmy. Każda z drużyn otrzymuje taką samą ilość
„pomidorów” (kulek z czerwonego papieru). Na sygnał, dzieci równocześnie
przerzucają swoje kulki na stronę drużyny przeciwnej, uważając, aby nie rzucać
kulkami w siebie. Wygrywa ten zespół, który na swoim polu ma mniej kulek – „pomidorów”.
10.
„Macarena”
– wspólne wykonanie popularnego tańca hiszpańskiego.
11. Podziękowanie za wspólną zabawę wyrażeniem w języku
hiszpańskim: „Adios!” – Do widzenia!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz