poniedziałek, 21 stycznia 2019

Ruszył pierwszy etap mobilności – pozdrowienia z Hiszpanii i Malty!Ferie na półmetku, uczniowie korzystają z zasłużonego wypoczynku, a tymczasem kopiecka kadra nauczycielska podnosi swoje kompetencje na kursach językowych i metodycznych w Maladze i St. Julian’s na Malcie, aby w następnych miesiącach kontynuować wdrażanie Europejskiego Planu Rozwojowego Szkoły. Miejmy nadzieję, że nasze pierwsze doświadczenia w unijnym projekcie „Ponadnarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej” już niebawem zaowocują nawiązaniem interesujących kontaktów z zagranicznymi szkołami, poprawią jakość kształcenia z wykorzystaniem nowoczesnych technologii,  nauczycieli zachęcą do poszukiwania innowacyjnych metod nauczania, a uczniów - do samodzielnego podejmowania wysiłków w celu rozwijania kompetencji językowych oraz innych kluczowych umiejętności niezbędnych do funkcjonowania w wymiarze społecznym, zawodowym i samorealizacji.

Wyjazdy zagraniczne kadry edukacji na szkolenia (tzw. mobilności w nomenklaturze środowisk związanych z obsługą grantów europejskich) stanowią jedynie część naszego projektu. Warto także zaznaczyć, że niektóre z działań wpisujących się w obecny projekt stały się już tradycją na Kopcu. Przykładem jest coroczny Konkurs Misyjny, dzięki któremu uczniowie naszej szkoły, jak i lokalnych placówek mogą mieć styczność z kulturą innych krajów. W tym roku wydarzenie uświetnił swoją obecnością misjonarz z Ameryki Południowej, a Pani Dyrektor dzięki temu, że pilnie szkoliła się językowo przed wyjazdem do Hiszpanii, zdobyła serca najmłodszej publiczności zachęcając wszystkich do zabawy posługując się przy tym językiem Cervantesa jak rodowita Hiszpanka. Uzupełnieniem programu było krótkie przedstawienie  Odkrycie Ameryki w wykonaniu uczniów klasy czwartej w języku hiszpańskim, owoc współpracy nauczycielek historii i języka hiszpańskiego. Mając już spore doświadczenie w pracy metodą CLIL (Content and Language Integrated Teaching, nauczanie języka obcego w oparciu o korelację programową z innymi przedmiotami), Pani Zofia Hyleńska i Pani Deotyma Talaga mają nadzieję w przyszłości zainteresować zagranicznych partnerów wspólnymi projektami edukacyjnymi na platformie eTwinning, a już po feriach,  Pani Talaga rozpoczyna pracę nad projektami ze szkołami partnerskimi z Hiszpanii i Włoch.

 O tym, że bezpośredni kontakt z żywym językiem i reprezentantami innych kultur sprawia, że nauka języka obcego jest łatwa i przyjemna, nasi uczniowie przekonali się już wcześniej, kiedy mieliśmy okazje gościć pielgrzymów. Jednak udział w EuroWeek-u na początku roku szkolnego był dla piątej i szóstej klasy całkiem nowym doświadczeniem i z pewnością będziemy wypatrywać okazji, by ponownie skorzystać z tego programu.

Last but not least, okres dwutygodniowych szkoleń, w których uczestniczy kadra edukacyjna poprzedzony był kilkumiesięcznymi przygotowaniami, aby w pełni został wykorzystany potencjał projektu. Szczególne podziękowania za pomoc w udźwignięciu ciężaru organizacyjnego tego przedsięwzięcia należą się Pani Iwonie Majkowskiej-Kochan, gdyż szczodrze dzieliła się z nami swoimi cennymi doświadczeniami i udzielała praktycznych wskazówek.

Uczestniczki szkoleń po powrocie podzielą się ze społecznością szkoły wrażeniami z wyjątkowych miejsc, które zwiedziły. Cieszymy się z ich sukcesu i życzymy owocnej nauki! Oby ich apetyt na naukę udzielił się nam wszystkim!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Unijna dotacja dla Kopca na podnoszenie kwalifikacji nauczycieli

Nasz projekt edukacyjny pn. „Rozwój kompetencji kadry Publicznej Katolickiej Szkoły na Kopcu” jest realizowany ze środków Europejskiego ...