niedziela, 28 lipca 2019

Sprawozdanie z mobilności zagranicznej w ramach programu Erazmus +


Tekst : Ewa Majcherczyk
Kurs języka hiszpańskiego
Hiszpania, Malaga 1.07.2019-12.07.2019 Widząc jak wiele satysfakcji i radości przyniósł moim koleżankom z pracy wyjazd na kurs języka hiszpańskiego do Malagi, postanowiłam podążyć ich śladem. Miasto przywitało mnie wieczorem niezapomnianym widokiem. Wydarzenie przyciągające tłumy – procesja związana ze świętami religijnymi. Do najpopularniejszych należą uroczystości obchodzone podczas Wielkiego Tygodnia i święta Bożego Ciała. Malownicze uliczki wypełniają się zapachem kadzidła a pośrodku kroczy pochód idący w starannym szyku wokół wielkiej platformy tzw. trono, której przemieszczanie się jest starannie zaplanowane. Manewry w ciasnych uliczkach są niezwykle trudne. Platforma może ważyć kilka ton, na niej znajduje się figura niekiedy bezcenne dzieło sztuki sakralnej z czasów średniowiecza. Atmosferę powagi i doniosłości wydarzenia podkreśla muzyka instrumentów dętych i bębnów. Podczas Wielkiego Tygodnia pochodom towarzyszą zakapturzeni Nazarenos- Nazarejczycy.
Naukę rozpoczęłam w Szkole Językowej Malaca Instituto. Kurs obejmował 20 godzin tygodniowo intensywnej nauki języka oraz komunikacji tylko w języku hiszpańskim. Kurs rozpoczął się krótką wycieczką przedstawiającą najciekawsze miejsca i zabytki miasta. Mieszkańcy Malagi dumni są nie tylko ze swoich zabytków, ale również z Pabla Picassa, Antonio Banderasa - sławnych postaci, które urodziły się właśnie tutaj.

Następnie na podstawie testu zostałam przydzielona do odpowiedniej grupy językowej. Moja znajomość tego języka była na poziomie zerowym, więc pierwszy dzień był dla mnie dość stresujący. Cieszyłam się bardzo, że jestem w grupie z koleżanką Ewą Hutniczak, również nauczycielką, czując się w ten sposób pewniej. Jednak bardzo szybko okazało się, że hiszpański jest bardzo przystępny i dużo słów oraz zwrotów łatwo zapadało w pamięci. Już po kilku dniach można było swobodnie i bez obaw samej zamawiać kawę i ciastko w tutejszej kawiarence lub kupować pamiątki w sklepie. Dodatkowym atutem szkoły byli prowadzący wykładowcy. Hiszpanie mówią całym ciałem, są życzliwi, wyrozumiali i otwarci na wszelkie kontakty. Nie sposób nie zrozumieć i nie polubić tego języka. Uczestnikami kursu w mojej grupie były osoby z Niemiec, Włoch, Szwecji, Francji, Holandii i Korei. Ta mieszanka wielokulturowa i wielopokoleniowa zachęcała do rozmów w języku hiszpańskim oraz poznania zwyczajów i zainteresowań innych uczestników kursu. Spotkania te dawały okazje do nawiązania nowych kontaktów towarzyskich, a także pozwalały zweryfikować wiedzę na temat powszechnie przyjętych stereotypów o obcokrajowcach. Zazwyczaj w czasie wakacyjnych wyjazdów zagranicznych w kontaktach ograniczamy się do towarzystwa swoich znajomych lub rodziny. Tutaj sytuacja zachęciła do zdobycia nowych doświadczeń, umiejętności i wiary we własne możliwości. Szkoła dostarczyła nam książki z ćwiczeniami, a codzienne zadania domowe pozwalały uporządkować i utrwalić zdobyte wiadomości.

Malaga to miejsce, które rozbudzi kulturalny i turystyczny apetyt. Miasto położone jest nad błękitnymi wodami Morza Śródziemnego u stóp wzgórza Gibralfaro. Miejsce to może pochwalić się bogatą historią, której świadectwem są zabytki znajdujące się w starej części miasta. Wystarczy skierować swe kroki ku Alcazabie i zamkowi Gibralfaro, aby zobaczyć miejsca pamiętające mauretańską kulturę średniowiecza oraz barokowe kościoły Santiago, Sagrario i Martires zachwycające bogactwem zdobień. Oczywiście rodowici mieszkańcy najbardziej dumni są z Katedry powstałej w miejsce meczetu. To połączenie wielu stylów architektonicznych budowli, z przewagą stylu renesansowego. Budowla ta nosi nazwę ,,La Manquita’’ co oznacza ,,Jednoręka Dama’’ z racji nigdy niedokończonej bliźniaczej wieży budowli.

Miasto może pochwalić się wieloma ciekawymi muzeami. Moją uwagę zwróciło w szczególności Muzeum Carmen – Tyssen. Muzeum posiada w swojej kolekcji 230 obrazów malarzy hiszpańskich i nie tylko z okresu od XVIII do XIX. Niebywałą atrakcją tego miejsca okazała się czasowa wystawa malarstwa pt. ,,Femnes Fatales In Modern Art. 1880-1950”, gdzie można było podziwiać obrazy takich sław jak Amadeo Modigliani, Gustav Klimt, Kees van Dongen, Man Ray, Pablo Picasso, Salvador Dali, Suzanne Valadon. Ta wystawa sprawiła mi wielką radość, ponieważ zawsze marzyłam o tym, aby zwiedzić Muzeum Prado w Madrycie, a właśnie część obrazów pochodziła z kolekcji tego muzeum. Obowiązkowym miejscem każdego turysty zwiedzającego Malagę jest Muzeum i Dom Rodzinny Pabla Picassa, gdzie można zobaczyć całkiem sporą kolekcje jego twórczości.

 Polecam również odwiedzić bardzo klimatyczne miejsce jakim jest Marcado Central - hala targowa wzniesiona w XIX w. na miejscu mauretańskich składów wina. Wspaniałą ozdobą tego miejsca jest olśniewające przeszklenie w fasadzie budynku.
Opisałam tutaj zaledwie kilka interesujących zabytków, ale w tym mieście takich perełek jest więcej.

Obecnie Malaga jest prężnie rozwijającym się miastem z portem jachtowym oraz eleganckimi promenadami otoczonymi ogrodami z egzotyczną roślinnością. Właśnie w czasie mojego pobytu do portu zawitał polski żaglowiec Iskra.

Wielkim przeżyciem okazała się również całodniowa wycieczka do Grenady. Najcenniejszy klejnot tego miasta to Alhambra, twierdza zbudowana na skale. Piękne pałace i otaczające je ogrody tworzą harmonijne połączenie przyrody i architektury. Jak głosi legenda ostatni sułtan Boabdila oddając klucze do Grenady chrześcijanom płakał opuszczając na zawsze Raj. Alhambra to rzeczywiście wspaniałe miejsce, które zaczaruje swoim urokiem każdego.

Hiszpańska kultura to również śpiew i taniec. Wspólnie z koleżanką postanowiłyśmy doświadczyć esencji i ducha flamenco podczas ,,Flamenco Show’’ w Museo Interactivo de la Musica. Było to kolejne niezwykłe doznanie artystyczne, podczas którego można było nacieszyć oczy tańcem i muzyką pełną emocji i pasji.
Wszystkie moje doświadczenia zdobyte podczas tego wyjazdu staną się inspiracją do stworzenia ciekawych warsztatów plastycznych dla uczniów propagujących kulturę regionu Andaluzji. Polecam gorąco moim koleżankom i kolegom ze szkoły udział w takim projekcie, który przynosi wiele korzyści nie tylko krajoznawczych. Wyjazd pomógł mi poczuć się pewniej za granica, uwierzyć we własne możliwości językowe, które chciałabym wykorzystać podczas lekcji z uczniami. Zgromadzone przez mnie zdjęcia posłużą do stworzenia gazetki szkolnej przybliżającej dziedzictwo kulturowe Hiszpanii.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Unijna dotacja dla Kopca na podnoszenie kwalifikacji nauczycieli

Nasz projekt edukacyjny pn. „Rozwój kompetencji kadry Publicznej Katolickiej Szkoły na Kopcu” jest realizowany ze środków Europejskiego ...