czwartek, 4 kwietnia 2019

Obchody Wielkiego Tygodnia w Hiszpanii


Na dzisiejszej lekcji języka hiszpańskiego klasa czwarta gościła swoją wychowawczynię Panią Zofię Hyleńską, która przygotowała prezentację o obchodach Wielkiego Tygodnia w Hiszpanii. Pani Hyleńska interesująco opowiadała o korzeniach corocznych obchodów i ich symbolice. 

Barwne pochody, procesje zakapturzonych pątników, średniowieczne figury płaczące diamentowymi łzami, przejmujące saety, czyli andaluzyjskie pieśni o męce Chrystusa śpiewane solo z balkonów przed całym tłumem zgromadzonym na ulicy -  to wszystko nieodłączne elementy okresu poprzedzającego Wielkanoc, bardzo odmienne od naszej tradycji, stąd też budzące ciekawość i prowokujące pytania.
Przy okazji czwartoklasiści mogli sprawdzić się w tłumaczeniu opisów z języka hiszpańskiego i poznać nowe słownictwo rozwiązując na koniec lekcji wykreślankę z wyrazami związanymi z tematem prezentacji: procesiones, penitente, trono, desfiles, saeta, pasión, incienso, marchas, nazarenos, imágenes

Warto przypomnieć, że Pani Hyleńska była uczestniczką wyjazdu szkoleniowego do Andaluzji w ramach programu „Ponadnarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej” wspieranego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. Doświadczenie bezpośredniej styczności z kulturą tego regionu pozwala Pani Hyleńskiej prowadzić inspirujące zajęcia.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Unijna dotacja dla Kopca na podnoszenie kwalifikacji nauczycieli

Nasz projekt edukacyjny pn. „Rozwój kompetencji kadry Publicznej Katolickiej Szkoły na Kopcu” jest realizowany ze środków Europejskiego ...